Keman şöleninde veda zamanı...
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Keman şöleninde veda zamanı...

07 Şubat 2016 - 20:38

Bir an aklıma Necip Celal Andel'in meşhur tangosunun “ Kemanımla ona bir ses verebilseydim eğer” dizesi geldi. Çocuklar, gençler ve ustalar bir hafta boyunca kemanlarıyla bize öyle sesler verdiler ki, âdeta doyduk keman tınısına..

Pazartesi başlayan 2. Bilkent Keman Günleri 7 Şubat Pazar günü, bir teşekkür töreni ve konserle sona erdi. Açılışta yer alanlar usta kemancılar Ellen Jewett ile Cihat Aşkın kapanışta bulunamadılar.

Sahnedeki yerleşimde Adilhoca Aziz, Şenol Aydın,Mintcho Mintchev, Itzhak Rashkovsky, Rasim Bağırov, Bahar Kutay, Feruze Abdullayeva, İldiko Moog, Lutsia İbragimova, Şeniz Aybulus, Gülen Ege Serter ve oturuyorlardı.

Etkinliğin kurucu koordinatörü Muhammedjan Turdiev , ekibinde yer alan veliler dahil emeği geçen herkesi tek tek sahneye çağırarak, belge, çiçek ve içinde etkinliğin adanmış olduğu kemancımız Ayla Erduran'ın resmi işlenmiş plaketi sundu.

  

 

Etkinlikteki “aile” ve “imece” havasını bu törene de yansıttı, fakültenin yönetsel işleriyle ilgili destek kadrosunu bile unutmayıp o ekibin başı olarak Kudret Şahin'i de sahneye davet etti. Fakültenin sevilen elemanı Kudret, dekan Kağan Korad'ın plaketini de kendisine teslim etmek üzere aldı. Hocaların belge ve plaketleri sunulurken, kucaklaşmalar ve duygulu anlar yaşandı.

Konserde önce keman öğrencileri, Defne Kükürt, Deniz Yakın, Doğa Ekinci, Duru Önhon, Laçin Akyol, Işıl Tuncer, İdil Olgar ve Elfida Su Turan hazırladıkları eserleri seslendirdiler. Piyano eşliklerinde çoğunlukla Rüstem Rahmedov, birinde ise Yener Gökbudak vardı. İçlerinden üçüne değinmek isterim.

  

İlk kez canlı olarak dinlediğim Duru Önhon, Boom'un Tremolo'sunda gelecek vaad eden bir görüntü verdi. Laçin Akyol Wieniawski Mazurka'da ne denli ilerlemiş olduğunu ve geçen yıl bir yarışmada elde ettiği üçüncülük derecesinin rastlantısal olmadığını gösterdi.

En büyük ilerlemeyi ise Elfida Su Turan'ın kaydetmiş olduğunu söyleyebilirim. Bach Re minör Partita'nın “giege”ini olgun bir kemancı gibi çaldı. Ardından Bloch'un Nigun'un da teknik ve müzikalite olarak 13 yaşının çok üzerinde bir etkinlik sergiledi. 2015 yılında yurtdışında iyi dereceler elde eden Elfida Su Turan'ın, eğitimine yurt dışında devam etmesi halinde geleceğinin parlak olacağını söylemek mümkün.

Konserde, hoca ve yetişkinlerin oluşturduğu dokuz kemandan Dubenski'nin Füg'ünü dinlemek de hoş bir sürpriz oldu. Bakın o dokuz kemancı kimlerdi: Gülen Ege Serter, Şeniz Aybulus, Melike Aziz, Ezgi Su Apaydın, Elif Ece Cansever, Muhammedcan Sharipov, Arda Karakaya, Egemen Uysal ve Şenol Aydın. Toplulukta yer alan Melike Aziz, Bilkent'in verimli piyano hocası Gülnara Aziz ile keman hocası ve BSO üyesi Adilhoca Aziz'in kızı. Sanat yaşamını Almanya'da sürdürüyor.

Son olarak sahneye Kemancılar Topluluğu çıktı. Yanlış saymadıysam sahnede çocuk, genç ve yetişkin olarak tam 34 kemancı vardı. Topluluk Başar Can Kıvrak'ın piyano eşliğinde Şostakoviç'ten bir Prelüd'le haftanın son keman tınılarını gönderdi bize.

Fuayede, çocukların, velilerin kendi aralarındaki konuşmalarda kulağıma “Seneye tekrar görüşmek üzere” cümlesi hayli fazla çalındı. Demek ki hedef 12'den vurulmuştu.

 

Bu yazı 4867 defa okunmuştur .

Son Yazılar