Otyam'ın tablosu Saray'da asılı mı?
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Otyam'ın tablosu Saray'da asılı mı?

31 Ocak 2015 - 17:35

Günlerdir gözüm internette sevgili ağabeyim Fikret Otyam'ın durumunu izliyorum. Filiz'i aramıyorum, çünkü ne denli yorgundur, üzüntülüdür, biliyorum. Bu sıralarda Cumhurbaşkanı'nın kullandığı Saray'dan da sık sık görüntüler yayımlanıyor. Toplantıların, kabullerin yapıldığı salonlardan yansıyan görüntülerde, her duvarda altın yaldızlı çerçeveler içinde tablolar görüyorum.

Meslek yaşamımda pek çok eski Cumhurbaşkanı döneminde, basın toplantıları, buluşmalar, özel ziyaret, davetler gibi nedenlerle Çankaya Köşkü'nde bulundum. Bekleme salonlarında ve öteki salonlarda asılı tablolara hep bakmışımdır.

Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde duvarlarda Fikret Otyam'ın iki büyük tablosunun asılmış olduğunu görünce nasıl sevinmiştim. Demirel, kendisini eleştirse de Otyam'ı sever, değer verirdi. İki tablosunu da Köşk'e aldırmış, herkesin görebileceği bir yere, bekleme salonuna astırmıştı.

Acaba Çankaya Köşkü'nün envanterinde kayıtlı, bir bölümü duvarlarında asılı değerli tablolar ne oldu?

Bunlar Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, yeni Saray'a taşındı mı?

Televizyonlarda yayımlanan çekimlerde, fotoğraflarda Saray'ın duvarlarında gördüğümüz tablolar bu envanterden mi?

Yoksa yeni Saray için, yeni seçimler yapılıp yeni tablolar mı alındı?

Cumhurbaşkanlığı'nın web sitesine girerek biraz inceledim. Birkaç fotoğraf ve videoda tablolar minicik görünüyordu ve kime ait olduklarını seçebilme imkanı yoktu.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın “sanatçılar” adı altında eğlence, sinema, pop müzik ve televizyon dünyasından bazı kişileri ağırladığını yansıtan görüntülerde, eşiyle birlikte oturduğu yerin sağındaki duvarda mavinin egemen olduğu bir ağaç tablosu, solundaki duvarda ise sarı rengin egemen olduğu bir tablo seçiliyor. Onun hemen yanındaki duvarda da, bir yelkenli gemi tablosunu seçebildim. Aklıma Başbakanlık Konutu'ndaki Ayvazovski tablosu geldi ama o herhalde daha büyüktü, deniz de daha fırtınalıydı.

Şimdi bir sanat yazarı olarak merak içindeyim:

  • Acaba duvarlardaki tablolar kimlerin? Herhalde tıpkıbasım değildir, özgündür.

  • Yerleştirilirken, salonların kullanım amacıyla resimlerin konusu arasında uyum açısından bir gözetim yapıldı mı?

  • Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ten itibaren Cumhurbaşkanlarının yağlıboya portreleri yaptırılarak asılmıştı. Bunlar yeni Saray'a geldi mi?

  • Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde yurtdışında bir müzeyle anlaşılarak, yabancı ressamların değerli tabloları restore ettirilmişti. Bunlar acaba nerede asılı?

  • Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu adı altında Abdullah Gül döneminde yayımlandığını öğrendiğimiz üç ciltlik kitap, acaba ilgili kişi ve vakıflara gönderildi mi?

  • Saray için yeni alım yapıldı mı? Yapıldıysa, kimlerden hangi ressamlara ait hangi tablolar alındı?

  • Bu işlerde bir sanat danışmanı kullanılıyor mu, yoksa eşyalarda olduğu gibi Saray'ın mimarı mı ilgileniyor?

İşte, Fikret Otyam'ın sağlık durumunu izlerken canlanan bir anı, bize bir Saray yazısı da yazdırıverdi.

 

 

Reklam
Bu yazı 3371 defa okunmuştur .

Son Yazılar