Patricia'nın büyük rakibi Berfin...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Patricia'nın büyük rakibi Berfin...

27 Mayıs 2014 - 19:18

Patricia Kopatchinskaja, sahneye çıplak ayakla çıkan, bir çocuk annesi, Fazıl Say'ın işbirliği portföyünde yer alan iyi bir kemancı. Türkiye'ye ilk kez BSO getirtmişti, sonrasında da çeşitli konserler verdi. Fazıl Say'ın büyük sükse yapan, Türk çalgılarını da kullandığı ama keman partileri zorluklar içeren “Haremde 1001 Gece” başlıklı konçertosunun dünya prömiyerini de yapmıştı.

Berfin Aksu, henüz 16 yaşında, keman öğrenimini Londra'daki Yehudi Menuhin Müzik Okulu'nda sürdüren, büyük gelecek vaad eden kemancımız. Fazıl Say, pek çok küçük yeteneğe olduğu gibi ona da ilgi göstermişti. Sonra keman konçertosunu çalmasını istedi, Berfin de 14 yaşındayken, Patricia'dan hiç aşağı kalmadan çaldı! Ogün bugündür, “Haremde 1001 Gece” için Patricia Kopatchinskaja'nın büyük ve tek rakibi oldu. Hâttâ, Patricia'nın rahatsızlanması üzerine bir konsere onun yerine gidip çaldığını anımsıyorum.

Berfin'i Bilkent'teki Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'ndaki ilk yıllarından itibaren izliyorum. Gözümün önünde büyüdü, serpildi, hocası Muhammedcan Turdiev'in çizdiği rotada ilerledi, pek çok yarışma kazandı ve sonunda Londra'daki, âdeta bir “müzik manastırı” diyebileceğimiz disipliniyle ünlü Yehudi Menuhin Okulu'na kabul edilerek gelişimini sürdürdü. Yıl içinde adının pek duyulmamasının nedeni, okulun konser tekliflerine sıcak bakmaması. Ama Boodenseefestival'de “genç yetenekler” dizisinde çalmasına izin çıktı.

Tettnang'daki “Barockschloss” yâni Barok Şato'da , “Harem'de 1001 Gece”yi “Kammerphilarmony Bodensee Orchestra” eşliğinde bir kez daha çaldı. Sebastian Tewinkel yönetimindeki orkestra eşliğinde konçertoyu açık hava yerine yağmur yağdığı için şatonun içinde prova yaptıkları salonda seslendirdi. Fazıl Say, “ Büyük yetenek, genç kemancı Berfin Aksu 'Harem'de 1001 Gece” keman koncertosunu olağanüstü bir başarıyla yorumladı ve dinleyen herkesin kalbini fethetti. Bu ismi unutmayin ; Berfin Aksu... Zaten yakinda hatırlatmamıza gerek kalmayacak. Herkesin hemfikir olduğu nokta o artık çocuk değil, dünya çapında bir genç sanatçı” diye yazdı.

Berfin, 27 Temmuz'da da bu kez Passau Festivali'nın kapanış konserinde Harem'de 1001 Gece'yi seslendirecek. Bu kez şef Hansjörg Albrecht yönetimindeki “Prague Philarmonia”, yâni Prag Filarmoni Orkestrası'yla sahneye çıkacak.

Başarılı olan, çalışarak hızla gelişen tüm genç yeteneklerimizle kıvanç duyuyoruz. Hepsinin yolu, bahtı açık olsun.

Şefik Kahramankaptan // Yansımalar

Reklam
Bu yazı 9480 defa okunmuştur .

Son Yazılar