Bilkent'te yeni yıla valsli-cazlı karşılama
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Bilkent'te yeni yıla valsli-cazlı karşılama

20 Aralık 2014 - 23:52

Yeni yıl konserlerinin, eğlenceli, coşkulu, esprili olması âdettendir. Her orkestra, salonuna ve anlayışına göre bir tarz benimseyip uygular. Salonu elverişli olmayanlar, CSO gibi bir kerede büyük kitleyi çekebilmek amacıyla spor salonlarını tercih ederler. Bilkent Senfoni Orkestrası, yıllardır Avrupa'nın klasik anlayışını benimsemiştir. Kendi salonunda, talebi karşılamak için iki ya da üç konseri aynı programla düzenler. 19 ve 20 Aralık 2014 akşamları verilen yeni yıl konserlerinde, BSO'yu, ilk kez gelen Amerikalı şef Dorian Wilson (d.1964) yönetti. Programın ilk yarısı “Valsler Kralı” Johann Strauss'dan vals ve polkalarla düzenlenmişti, ikinci yarı ise “Amerikan”dı. George Gershwin'den iki uvertürle Duke Ellington'dan “A Medley” yer alıyordu. Hafif, biraz radyo dinlemiş herkesin dinleyip eğlenebileceği bir programdı.

Uluslararası alanda kazandığı şeflik yarışmalarıyla adını duyurup, eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya'da da orkestralar yöneten, bizde de bazı devlet orkestralarında birkaç kez konser yapan Wilson, BSO sahnesinde konseri ayakta değil de, prova yapar gibi neden oturarak yönetti?

Bu, bir kısım dinleyicinin aklına takılan bir husustu. 19 Aralık sabah provasında Wilson'un bir baygınlık geçirerek düştüğünü öğrendim. Büyük olasılıkla sabah kahvaltı etmediği için, ya da bir başka nedenle kan şekeri düşmüş olmalıydı. Benzeri bir durumun konser sırasında tekrarı halinde şefin düşmesini önlemek için oturarak yönetmesi gayet mantıklıydı. Ama Wilson, zaman zaman ayağa kalkarak sahnesinden örnekler vermeyi de ihmal etmedi.

Bilkent Konser Salonu, her yıl olduğu gibi kırmızılarla donatılmış, fuayede atriumdan aşağı ışıklı süs sarkıtılmıştı. Orkestrada ise kontrfagot ile tuba yanıp sönen ışıklarla süslenmiş, kontrfagotun tepesine bir de yıldız yerleştirilmişti. Kadın üyelerin bir bölümü renkli kıyafetler giymişlerdi.

Program gereği timpaniye ek olarak beş kişilik bir vurma çalgı ekibi gerekliydi. Lisans öğrenimine Berlin'de devam eden Elman Mecid yılbaşı tatili nedeniyle gelmişti. Ona henüz ilköğretim öğrencisi olan 14 yaşındaki Efe Emre de eklenmiş, Alican Öztan, Hakan Yağuş ve Atalay Altınok'un katılımıyla ekip tamamlanmıştı. Atalay Altınok programın Amerikan bölümünde baterideki başarısıyla öncelikle ekip arkadaşlarının alkışını aldı.

Artık orkestrada bir baba-kız var. Başkemancı Toğrul Ganiyev'in kızı Ceyla Ganiyeva, birinci keman grubunun 12'ncisi olarak gerekli konserlerde görev yapıyor.

Yeni yıl konserlerinde şakalar ve güldürücü gösteriler de yapılır. Bu konserin sürprizi, şef Dorion Wilson'un programın tamamlanmasından sonra sahneden aşağı inip, dinleyiciler arasından çocuk seçip, podyumun önüne dizmesiydi. Bir de yetişkin seçmişti. Ünlü Radetzki Marşı, dinleyicinin alkışlı temposunun da katılımıyla böyle seslendirildi.

Bilkent şimdi yeni yıl öncesi, 29 Aralık'ta Fazıl Say'ı hem piyanist, hem de besteci olarak konuk etmeye hazırlanıyor. Tüm biletlerin çoktan bitmiş olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı?

 

Bu yazı 4807 defa okunmuştur .

Son Yazılar