CSO yeni bir şef ve eser kazandı…
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

CSO yeni bir şef ve eser kazandı…

19 Aralık 2014 - 23:52

Arnavut asıllı İtalyan şef Lorenzo Castriato Skenderbeg'i (İskenderbey) Ankara dinleyicisi, Verdi’nin Attila operasının prömiyerinde tanımıştı. Castriota, o sırada Samsun Operası’nın da müzik yönetmenliğini yapıyordu. Attila ile ilgili yazımda, "Castriato, Samsun dışında da konser ve yeni operalar bağlamında daha çok yararlanılabilecek bir şef" demiştim. Samsun, bazı nedenlerle Castriato’yu elinden kaçırdı. Bu verimli şefi, 19 Aralık 2014 akşamı CSO’yu

yönetirken izleyip dinledik. Orkestraya ilk kez davet edilmişti . Bu konserle birlikte CSO, yeni bir şef ve repertuarına yeni bir eser kazanmış oldu, çünkü Fransız besteci Ernest Chausson’un Senfoni’sini ilk kez Castriota yönetiminde seslendirdi.
Konserin solisti Fransız flütist, şef ve öğretici Philippe Bernold’du. Sezon başında kendisinin Haçaturyan’ın flüt konçertosunu çalacağını öğrenmiştik ama sonradan bunu değiştirerek yerine W. A. Mozart’ın Sol Majör Flüt Konçertosu’nun konulmasını istemişti. Bernold, elindeki altın alaşımlı değerli çalgının hakkını vererek berrak bir seslendirme çıkarttı. Castriota’nın orkestrayla sunduğu özenli eşlik ve Bernold’un pırıl pırıl kadansları dinleyicinin coşkulu alkışıyla karşılandı. Bernold da bir Fransız flütist olarak dinleyiciyi ülkesinin önemli bestecisi C. Debussy’nin bir parçasıyla ödüllendirdi. Orkestraya tekrar tekrar teşekkür etti, çiçeğini de  birinci flütü üfleyen Sibel Ayhan Bayer’e sundu.
Konserin giriş eseri, Castiota’nın gayet iyi tanıdığı, Verdi’nin "La Forza del destino / Talihin Kudreti" operasının uvertürüydü. Bu çoşkulu, tempolu ve yüksek volümlü uvertürün seslendirilmesinde, sanırım şef orkestradan istediği sonucu elde etti.
Castriato, sadece opera alanında değil, senfonilerde de ne denli başarılı bir şef olduğunu Chausson Senfoni’de gösterdi. Üç bölümlü eser, dengeli, bütüncül ve parlak biçimde seslendirildi. Bakır ve tahta üflemeli grupları kusursuz sayılabilecek bir etkinlik gösterdiler. Castriato da, verilen çiçeği, orkestranın bütününü işaret ederek başkemancı Jülide Yalçın Dittgen’e sundu.
Bu verimli, başarılı şefi, önümüzdeki sezonlarda da CSO’yla dinlemek isteriz. Umarım orkestra da memnun kalmıştır ve yeni bağlantı yaparlar.

 

Bu yazı 4905 defa okunmuştur .

Son Yazılar