Keşke bitmeseydi dedirten oda müziği konserleri
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Keşke bitmeseydi dedirten oda müziği konserleri

11 Nisan 2019 - 13:22 - Güncelleme: 11 Nisan 2019 - 13:36

Son yıllarda Türkiye'de en iyi çıkışı yakalayan genç gitarist kimdir diye sorarsanız, birkaç önyargılı dışında, tüm camia kuşkusuz Özberk Miraç Sarıgül diyecektir. Yurtiçi ve dışında girdiği tüm yarışmalarda ya birinciliği elde eden, ya da ilk üçte yer alan Özberk'i 10 Nisan 2019 akşamı Bilkent Müzik Günleri-4'ün kapanış konserinde, ikili oluşturduğu piyanist Elif Kara ile birlikte dinledik.

Gitaristler, genellikle piyano eşlikli işlerden pek hoşlanmazlar, çünkü uyum zordur, piyanonun sesi daha sert gelir, gitarı bastırır. Bu tür bir eser seslendirilirken gitarın sesinin yükseltilmesi, piyanonunkinin de azaltılması için gerekli tedbirin alınması gerekir. Nitekim salona girdiğimizde piyano kapağının sadece çeyrek açılmış, gitar için de küçük bir anfinin yerleştirilmiş olduğunu gördük.

İkisi de Bilkent Müzik Lisesi son sınıf öğrencisi olan Kağan Korad'ın öğrencisi Özberk Miraç Sarıgül ile Zerin Rasul'un öğrencisi Elif Kara, İtalyan besteci Mauro Giuliani'nin ( 1781-1828) Op. 85 “Grand Duo Cencertante” başlıklı eserini “Duo Brio” adı altında seslendirdiler. Daha önce Türkiye'de seslendirildiğini hiç duymadığım eseri Özberk'in hocası Kağan Korad önermiş. Bir gitar konçertosuna benzeyen, ancak piyanoya da yer yer eşlik ötesi müzikal görev biçilmiş eseri, ikiliye oda müziği hocaları Zita Zimpleni çalıştırmıştı. Özellikle Scherzo ve Allegretto espressivo tempodaki son bölümü, hayli etkileyici olan eseri, ikili mükemmel seslendirdi. Girişlerde ve devamındaki uyumları, birliktelikleri beklenenin üzerinde iyi idi. Yüzlerce gitarlı oda müziği eseri ve solo gitar parçası bulunan Giuliani'nin dağarına gitaristler daha çok eğilmeli.

Seslendirme sonrası ikili, hocalarıyla birlikte toplu bir resim çektirdi. Bu yıl liseyi bitirmekte olan ikiliden piyanist Elif Kara, Almanya'daki müzik okullarından bazılarının sınavlarına girecek. Duruma göre lisans eğitimini yurtdışında sürdürmeyi istiyor. Özberk Miraç Sarıgül ise, Avrupa'daki müzik okullarından rahatça kabul alacak düzeyde olmasına karşı, lisansı da Bilkent'te Kağan Korad'la sürdürme kararı almış durumda.

Konserin ikinci yarısında, gene Bilkent öğrencilerinden oluşan Orenda Quintett'i dinledik. İlkim Bektaş (flüt), Elif Naz Ateş (obua), İlayda Yılmaz (klarnet), Zeynep Bilgesu Bozkaplan (fagot) ve Okan Korkmaz’dan (korno) oluşan üflemeli topluluk, önce Franz Danzi’nin ( 1763-1826) Op.56  Si bemol majör, 1 No'lu Kentet’ini seslendirdi. Kısa dört bölümden oluşan sempatik eser, Bilkent'in akustiği içinde iyi tınladı.

Topluluk ikinci olarak Macar besteci Ferenç Farkas'ın (1905 -2000) Antik Macar Dansları başlıklı beş bölümden oluşan eserini seslendirdi. Gene iyi çalıştıklarını ve olumlu birliktelik sağladıklarını gösterdiler. Konsere, BSO'nun obua grup şefi ve MSSF öğretim görevlisi Selçuk Akyol nezaretinde hazırlanmışlardı. Umarım, “uluslararası platformlarda ülkemizi tanıtmak ve izleyicilere pozitif mesajlar vermek” diye özetledikleri amaçlarına ulaşacak fırsatları yakalarlar.

Bilkent Müzik Günleri'nin, hem kendi mensup ve öğrencilerine, hem de onlarla işbirliği yapan diğer müzisyenlere sağladığı konser olanakları, önemli bir katkı. Hem eğitim, hem de profesyonelleşmenin gelişmesi anlamında. İki ay boyunca her çarşamba iyi müzisyenlerden iyi icralar, bu arada yeni eserler dinlemiş olmak bir kazanç.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

11 Nisan 2019, Ankara

Bu yazı 4046 defa okunmuştur .

Son Yazılar