Suzhou Piyano Trio Çin'den İzmir'e nasıl geldi?
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Suzhou Piyano Trio Çin'den İzmir'e nasıl geldi?

19 Mayıs 2016 - 20:33

 

Çinli veya Çin asıllı solist sanatçıların uluslararası dolaşımda solist olarak yer aldığını, pek çoğunun Avrupa ve Amerika'da orkestralarda çaldığını biliyoruz. Bunlardan başta Sarah Çang olmak üzere Türkiye'ye de uğrayanlar oluyor. Peki ya oda müziği? Doğrusu ben ilk kez Çin'den gelen bir oda müziği topluluğunu Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü'nün düzenlediği 3. Uluslararası Müzik Günleri'nde dinledim.

Suzhou Piyano Trio, Çin'in İngilizve ve Çince eğitim veren önemli üniversitelerinden birinden geliyordu. Suzhou Bilim ve teknoloji Üniversitesi'nin bir müzik akademisi de bulunuyordu. İşte, Çinli kemancı Jin Zhou, Koreli cellist Jiyeon Kim ve piyanist Nayoung Kim, bu akademide ders veren genç hocalar olarak üniversitenin adını taşıyan piyanolu üçlüyü oluşturmuşlardı.Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere hem Uluslar arası alanda konserlerini sürdürüyor, hem de dönemler halinde Suzhou'da derslerini sürdürüyorlardı.

Üç yıldır düzendikleri müzik günlerindeki ustalık sınıflarıyla hem kendi öğrencilerine, hem de dışardan gelenlere önemli hocalarla çalışma olanağı sağlayan Yaşar Müzik Bölümü acaba bu Çin topluluğunu nereden bulmuştu?

Öykü, bölümün Erasmus ve Uluslararası İlişkiler sorumlusu, piyano hocası Payam Gül Susanni'nin İskoçya'daki bir toplantıda Suzhou Müzik Akademisi'nin dekanı Christopher Chen'le karşılaşmasıyla başlamış , bu üçlünün müzik günlerine katılımı ve bu konserle sonuçlanmıştı.

Üçlü programına L. V. Beethoven'in Op.1 dizisinden 3 No'lu Do minör Triosunun ilk bölümüyle başladı. Konserin uzamaması için sürece de uzun olan Allegro con brio tempodaki ilk bölümle yetinmeyi tercih etmişlerdi. Piyanistin nota sayfalarını, Yaşar Müzik bölümü piyano hocalarından Paolo Susanni çeviriyordu. Beethoven trioda, üçlü pek göz doldurmadı. Ama Çinli-Amerikalı besteci ve şef Bright Sheng'in (d.1955) Piyano Trio İçin Dört Bölüm başlıklı, güçlükler içeren çağdaş müziğini iyi seslendirdiler. Besteci, Çin esintili ve dinlenebilir nitelikte bir çağdaş müzik yazmıştı.

Suzhou Trio, son olarak F. Mendelssohn'un Op. 49 dizisinden 1 No'lu Re minör trioyu seslendirdi. İç dengelerini iyi gözeterek, giriş ve bitirişlerdeki birliktelikleri ve uyumlarıyla nitelikli bir müzik yaptılar. Üç müzisyen de öğrenimlerini Avrupa'daki müzik akademilerinde yapmışlar, oda müziği yarışma ve festivallerinde ödüller kazanmışlar.İzmir'in iftihar vesilelerinden AASSM küçük salonundaki konserde Suzhou Trio aldığı alkışlara karşılık, bir Macar Dansı'yla dinleyiciyi ödüllendirdi.

Konserden önce, bir sunum bölümü vardı. Payam Gül Susanni'nin sunuculuğunda, Yaşar Üniversitesi rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, Çin'in yeni İzmir Başkonsolosu ve Suzhou Müzik Akademisi'nin dekanı Christopher Chen birer konuşma yaptılar. Konser sonrasında da sahneye çıkarak üçlüyü kutladılar. Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Gören Bulut ve Müzik Bölümü Başkanı Dr. Kürşad Terci, Müzik Bölümü öğrencileri ile İzmir'deki Çin misyon mensupları konserin dinleyicileri arasındaydı.

 

Bu yazı 3636 defa okunmuştur .

Son Yazılar