Vefalı Dörtlüler: Horn Staff ve Çelliçel
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Vefalı Dörtlüler: Horn Staff ve Çelliçel

29 Haziran 2019 - 18:11 - Güncelleme: 29 Haziran 2019 - 18:39

Bazen erkenci olmak iyidir, ummadığınız bir güzellik karşınıza çıkabilir. 8. Fethiye Benyamin Sönmez Klasik Müzik Festivali'nin Beşkaza meydanındaki ikinci gecesinde yerimizi aldığımızda hoş bir sürprizle karşılaştık. Fethiye Belediyesi'nin festival için kurdurduğu digital ekranda Benyamin, Ertuğ Korkmaz yönetimindeki Orkestra Akademik Başkent eşliğinde Haydn'ın o güzelim Do majör Viyolonsel Konçertosunu'nu icra ediyordu. En az 13-14 yıl öncesine ait bir kayıt. Üstelik Ankara'da gidemediğim bir konserdi bu. Benyamin'in hem teknik üstünlüğünü, hem müzikalitesini sergilediği bu Haydn icrasının videosunu keyifle izledik. Bir yandan da 28 yaşındayken geçirdiği kalp atağı sonucu beklenmedik kaybının hüznünü yaşadık yeniden.

28 Haziran 2019 gecesinin programında, iki ayrı dörtlü yer alıyordu. Önce Horn Staff Korno Dörtlüsü çıktı sahneye. İkisi kadın, ikisi erkek dört genç kornocunun oluşturduğu bu grup, geçen yıl festival destekleyicileri arasına katıldı. Mustafa Kaplan, daha bu ay Bilkent SO'nun birinci korno pozisyonu için açtığı sınavı kazandı. Fulya Kılıçtaş Eskişehir BBSO'nun üyesi. Barış Öner, yüksek lisans için Codart'ın giriş sınavını kazandı. Begüm Önder Bursa BDSO'nun sözleşmeli misafir sanatçılarından.

Eskilerden günümüze uzanan bir program hazırlamışlardı. Av kornoları için yazılmış kısa parçalardan başlayıp, günümüze doğru geldiler, klasik repertuarın popülerleşmiş eserlerinden uyarlamalara da yer verdiler. Entonasyon sağlamanın en zor olduğu bu bakır üflemeli çalgıda, özellikle giriş ve bitirişlerde iyi bir uyum gösterdiler. Ekin Eti'nin yazdığı Karadeniz Potpuri, dinleyicinin büyük beğenisini kazandı.

 

Ardından, dört kadından oluşan viyolonsel dörtlüsü Çelliçel sahneye çıktı. Gene anılarım canlandı. Bu dört müzisyen Serçin Yatkın, Pirsu Kesici, Zeynep Yamaner ve Başak Gürbüz, başlarında hocaları Ayşe Pelin Coşkun, Festivalin ilk konserini veren grubun içindeydi. Bu çocuk ve genç kız topluluğunu Festivalin ilk konseri olarak Çalış Plajı'nda günbatımında dinlemiştik. Sonra değerli viyolonsel pedagogu, Mersin ÜDK öğretim üyesi Ayşe Pelin Coşkun'u (1970-2014) yakalandığı hücrebozan hastalığı nedeniyle genç yaşında yitirdik. Bu dört öğrencisi, Çelliçel'i oluşturarak her yıl Fethiye Festivali'nde hem Benyamin Ağabeylerini, hem de hocalarını anmaya başladılar.

Çaykovski'nin Fındıkkıran balesinden bir düzenlemeyle başlayan Çellicel, klasiklerden yapılmış uyarlamalarla akıcı bir program sundu. En çok alkışı Muammer Sun'un Cumhuriyet film müziklerinden Bozkır'la aldılar. Benyamin Ağabeyleri ve hocaları Ayşe Pelin Coşkun anısına da ağır tempolu “Burası Muştur” uyarlamasını sundular.

Festival 29 Haziran gecesi uluslararası piyanistimiz Gülsin Onay'ın piyano resitaliyle kapanıyor. Ne yazık ki önceden yapılmış bir program nedeniyle bu konsere kalamadık. Gülsin hanımı Fethiye'de, Karagözler Kürek Kulübü Tören Alanı'ndaki 5. Festivalin açılış resitalinde dinlemiştik. Bu kez Beşkaza meydanında Fethiyelilerle buluşuyor.

Evet, festival bitti, Fethiye'den ayrıldık ama benim yazacaklarım bitmedi.. Önümüzdeki günlerde özellikle genç ve iddialı çellistlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm önemli bir gelişmeyi duyuracağım. SANATTAN YANSIMALAR'ı izlemeye devam edin...

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

29 Haziran 2019, Kaş


 

Bu yazı 4332 defa okunmuştur .

Son Yazılar