Başkent’ten Leh-İtalyan karışımı program...
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Başkent’ten Leh-İtalyan karışımı program...

27 Kasım 2015 - 22:56

Orkestra Akademik Başkent’in Denizbank Konserleri sayesinde, Türkiye’de pek bilinmeyen yabancı şef ve müzisyenleri tanıma olanağı bulmaya başladık. 27 Kasım akşamı orkestrayı Polonyalı şef Jan Milosz Zarzycki (d. 1966) yönetiyordu. Solist ise İtalya’dan klarnetçi Giampiero Sobrino’ydu.

Her ikisi de ülkelerinde ve uluslararası alanda yol alan isimler. Şef Zarzycki, müziğe kemanla başlamış, ülkemizde iyi tanınan Marek Pijarovski’nin öğrencisi olarak şeflik öğrenimi tamamlayıp pek çok önemli pedagogla da çalışmış bir şef. Varşova’da Chopin Müzik Akademisi’nde profesör. Klarnetçi Sobrino ise, soloculuğunun yanında İtalya’daki ünlü Arena di Verona’nın sanat yönetmen yardımcısı.

Konser, Polonyalı besteci Henryk Czyz’in ( 1923-2003) “Canzona di Barocco / Barok Şarkı” başlıklı eseriyle açıldı. Eser sanırım Türkiye’de ilk kez seslendirildi.. Klarnetçi Sobrino da, ülkesinden iki ünlü besteciden birer eser seslendirdi: G. Donizetti’nin Klarnet İçin Konçertino’su ile G. Verdi’nin Rigoletto Operasından Bir Tema Üzerine Konser Fantezisi...

Bu usta klarnetçi, daha ilk ölçüleri üflerken bir küçük talihsizlik yaşadı, bir pis ses yaptı. Sonra eser boyunca klarnetiyle uğraştı. Rigoletto’da daha iyi bir seslendirme çıkardı.

Konserin ikinci yarısında, orkestranın daha önce de birkaç kez çaldığı A.Dvorak’ın Yaylılar İçin Serenad’ı seslendirildi.

Konserden en büyük kazancımız Henryk Czyz’nin Barok Şarkı'sını tanımak oldu.

 

 

 

Bu yazı 2410 defa okunmuştur .

Son Yazılar