“ Artık Başka Cinderella İzlemesek de Olur” Diyebilir miyiz?
Reklam
  • Reklam
NECLA ÇIKIGİL

NECLA ÇIKIGİL

Dans Sahnelerinden

“ Artık Başka Cinderella İzlemesek de Olur” Diyebilir miyiz?

08 Aralık 2014 - 11:22

Her ne kadar Cinderella öyküsü, filimleri, operaları, baleleri 21. yüzyılda da okuyucuları ve izleyicileri hala büyülüyorsa da, 6 Aralık 2014 tarihinde Modern Dans Topluluğu’nun Ankara’da sergilediği 1 Perdelik Cinderella “artık başka Cinderella izlemesek de olur “ dedirtti.

Konuk koreograf, Anna Vita’nın çok başarılı koreografik düzenlemesi ve sahne kullanımı, daha önceleri sergilenmiş olan nice ünlü Cinderella balelerini gölgede bırakabilecek düzeyde idi.

1 Perdelik az, öz, abartıya kaçmayan, güldürü ögeleri dengeli, klasik bale adımlarıyla modern bale adımlarının birbirleriyle anlamlı şekilde harmanlandığı, titiz bir çalışmayı yansıtan, dansçıların birbirleriyle devamlı etkileşim içinde olduklarını sergileyen çok etkileyici bir Cinderella izleyicileri büyüledi.

Anna Vita matematik problemi çözer gibi dans adımlarını birbirlerine eklemiş ve hiçbir hareket ne fazla ne eksik olarak görüntüye gelmiş. Dansçılar belli ki çok çalışmışlar ve dans etmekten büyük bir zevk alıyorlar. Eserde güldürü ögeleri çok. Ancak, bu ögeler aşırıya kaçmıyorlar. Sahne kullanımı, müzik kullanımı,dekor, kostüm, ışık tasarımları çok başarılı. Bütün dansçılar solist düzeyinde dans ediyorlar. Hepsi baş roldeymiş gibi sahneyi dolduruyorlar ve etkileyici bir sanatçılık sergiliyorlar.

Bir sahne eseri bütün ögeleriyle bu kadar dengeli ve uyum içinde olabilir... Modern Dans Topluluğu her zaman titiz çalışmalar sergilemiştir ama gerçekten Cinderella çalışmasında yer alan bütün sanatçıları kutlamak gerekir.

Eser, “You Are Beautiful” müzik parçasıyla biterken (Prens Cinderella’ya kavuştuğu için bu müzik kullanılıyor) eseri de özetleyen bir müzik parçası oluyor.

1 Perdelik bale bitince “Keşke bitmeseydi” dedirtiyor ve balenin büyüsü devam ediyor.

8 Aralık 2014

Doç.Dr. Necla Çıkıgil

 

Reklam
Bu yazı 3125 defa okunmuştur .

Son Yazılar