• Reklam
HASAN PEKMEZCİ

HASAN PEKMEZCİ

Çerçeve

Hakkında

1945 yılında Konya-Beyşehir (Manastır)-Üzümlü’de doğdu.

İlkokuldan sonra okuma olanağı bulabileceği tek kapı olan İvriz Öğretmen Okulunu kazandı. Çünkü bu okulu kazanamasaydı hiçbir şey olamayacak koşullar içindeydi.

Bu okulun insancıl atmosferi, nitelikli eğitimcileri ve çok yönlü kimlik eğitimi ortamı içinde resme ilgisi gelişti.

Orta kısımdan sonra İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne seçildi. Resim ve Müzik alanında özel eğitim vermeyi amaçlayan tek ortaöğretim kurumu olan bu özgün eğitim ortamında ünlü sanatçı-eğitimciler İlhami Demirci ve Selahattin Taran’ın öğrencisi oldu.

1965 yılında Urfa’da ilkokul öğretmeni olarak “öğretmenlik” yaşamına başladı.

Aynı yıl GEE Resim-İş Bölümü’nü kazandı.

1868 yılında Arifiye Öğretmen Okulu Resim öğretmenliğine atandı.

1978’de yetiştiği kurum olan GEE Resim Bölümü öğretmenliğine seçildi.

1987’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine geçti.

1987’de Doçent,

1995’te Profesör unvanlarını aldı. Lisans ve lisansüstün eğitimde pek çok öğrenci yetiştirdi.

Alanı ile ilgili Serigrafi, Desen, Ressam Sühendan Fırat kitaplarını yayınladı. Sempozyumlarda, panellerde pek çok bildiri sundu. Sanat ve sanat eğitimi üzerine makaleleri yayınlandı.

İlkini 1971 yılında açtığı sergilerini aksatmadan sürdürerek günümüze kadar yurtiçinde ve dışında 55 kişisel sergi düzenledi ve yüzlerce karma ve grup sergisinde yer aldı. Ülkemizin önemli yarışmalarında 20’den fazla ödül kazandı.

İspanya’dan Kore’ye kadar pek çok ülkedeki müzeleri, sanat ve kültür merkezlerini gezme olanağı yarattı.

İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri'nden sınıf arkadaşı ressam Şükran Pekmezci ile evli. İki kız, iki torun sahibi.

ÇAĞSAV Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyeliği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer aldı.

Sanat tutkunlarına ve öğrencilerine yönelik olarak kurulan Pekmezci Gezi Grubu ve kişisel çabalarıyla ile yurt dışındaki müzeleri ve sanat merkezlerini gezme olanağı buldu. Atina, Selanik, Roma, Floransa, Milano, Siena, Venedik, Brüksel, Amsterdam, Volendam, Brugge, Gent, Anvers, İslamabad, Lahor, İncheon, Seul, Prag, Viyana, Budapeşte, Paris, Madrid, Toledo, Barselona, St. Petersburg, Moskova, , Mondrogi, Kiji, Goritsy, Yaroslavi, Uglich, Köln, Duesseldorf, Lüksemburg, Lukor, Asuvan, Kahire, İskenderiye, Pekin, Xian, Guilin, Şangay, Fas (Rabat, Kazablanka, Marakeş, Tanca, Essodoria), Küba ( Havana,Cienfuegos, Santa Clara, Trinidat,Varadero) gibi önemli kentlerde müze ve sanat merkezlerini görme ve inceleme olanağı buldu. Bu merkezlerin bazılarında düzenlenen sergilere katıldı.

Son Yazılar