• Reklam
MONAD BALKAN

MONAD BALKAN

İzlenimler

Hakkında

1942 yılında İstanbul, Bakırköy’de doğdu. Klasik eğitim gördü: Galatasaray, TED Ankara Koleji, Ankara Hukuk Fakültesi, Hochschule für Welthandel in Wien’de okudu, AİTİA’dan (Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi; şimdiki Gazi Üniversitesi) mezun oldu.

 

1968 yılında T.C Ticaret Bakanlığına girdi. Dış Ticaret kısmında çalıştı, 2002 yılında emekli oldu. 2002-2007 yılları arasında Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri nezdinde Dış Ticaret Müsteşarlığı Denetçisi olarak görev yaptı. Memuriyeti sırasında T.C Büyükelçiliklerinde çalıştı; Roma’da Ticaret Müşavir Yardımcısı; Karaçi’de Ekonomi ve Ticaret Müşaviri; Sidney’de Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri; Budapeşte’de Ticaret Başmüşaviri.

Küçük yaşta piyano dersleriyle müzik dalında özel olarak eğitime başladı; besteci İlhan Usmanbaş’la iki yıl kompozisyon çalıştı.

Annesi ressam Esma Balkan ve babası Dr. Orhan Balkan’ın resme olan tutkusu nedeniyle resim alanında aile dostları ve hocalar Eşref Üren, Melahat Üren (Eşref Üren’in eşi), Orhan Arel, Esat Subaşı, Turgut Zaim, İsmail Altınok… gibi devrin büyük isimlerinden feyiz aldı ve küçük yaşta resim konsepti ve fırça, boya, kullanımı, kompozisyon vs becerilerine nakşoldu. Akademik yönden ise Sidney Julian Ashton Art School’da eğitim aldı. İkisi Budapeşte’de olmak üzere 28 kişisel sergi (Ankara, İstanbul, İzmir, Bodrum, Kütahya) açtı; yurtiçi ve yurtdışı sanat fuarları, karma sergiler ve festivallere katıldı.

Sinema alanında araştırmalar, senaryo denemeleri ve kısa metraj film çalışmaları yaptı.

‘Ursula’ ve ‘Siyah Virjin’ adıyla iki şiir kitabı çıkarttı. Şair Fevzi Halıcı’nın yaklaşık elli yıldır çıkarttığı ‘Çağrı’ edebiyat ve fikir dergisinde on yıl ‘öte varoluşçuluk’ adını verdiği felsefi görüşlerini belirten makaleler yazdı. Sonra ‘Siyah Gazete’, ‘Çağdaş Haber Gazetesi’ adlı yayınlarda anekdotlar ve sanat izlenimleri kaleme aldı. Beş yıldır internet ortamında çeşitli anekdotlar, makaleler ve sanat olayları izlenimlerini paylaşmaktadır.

 

Son Yazılar