Babalar ve Arzu
Reklam
  • Reklam
MONAD BALKAN

MONAD BALKAN

İzlenimler

Babalar ve Arzu

15 Haziran 2014 - 21:28

Ülke genelinde sanatın sonbaharı yaşanırken Ankara resim galerileri de sezonun son sergilerini açıyorlar. Yaz mevsimine giriliyor. Gelecek sezonun nelere gebe olduğunu bilmiyoruz. Hüzünlü vedalar… Mevsimler de şaşırdı. Baharı görmeden yaz geldi geçti mi diyeceğiz acaba?

Artık bundan sonra İstanbul’da, Bodrum’da açık hava etkinliklerine çivileme bir atlayış.

Medya Sanat Galerisi (üsküp cad. 35 çankaya) bir karma sergiye sahiplik yaptı. 10 – 17 haziran 2014 tarihleri arasında gezilebilecek Serginin adı ‘Bana Babanı Anlat’; Babalar Günü kutlamaları çerçevesinde düzenlendi. Resim, karikatür, fotoğraf, grafik, heykel… Elli kadar sanatçı arkadaşımız eserleriyle yer aldı. Küratör: Mine Gençtürk.

Karma sergilerde katılımcı sanatçıların sayısı ne kadar çok olursa birbirimizi hep bir arada görmenin mutluluğu da o denli doyulmaz oluyor. Sanatçıların ekserisi kendi babalarının portrelerini yapmış. Ben de öyle; bu sayfada gördüğünüz tek adam benim pederim. Babam sağlığında bir babalar gününde kendi göçüp gittikten sonra bir portresinin sergileneceğini hiç düşünmüş müdür acaba? Haberi kendisine ulaştı mı acaba?

mmbenim babam (kaşları çok konuşuldu)

Kimi sanatçılar da dolaylı bir şekilde örneğin semboller kullanarak konuya yaklaşmış. Kokteyl sırasında bakıyorum çokları birbirlerine babalarını anlatıyor. Güzel anılar dinliyoruz. ‘Işıklar içerisinde yatsınlar’ temennileri…

En baba galeri Medya Sanat Galerisiymiş meğerse. En anne galeriyi de gelecek yıl görmek isteriz. Şimdiden annemin bir portresini hazırlamam lazım.

Güzel eserler gördük. Sanatçı arkadaşların birbirlerine takılmaları ve bol bol çekilen hatıra fotoğrafları. Doğru facebook’a…

Babaları anladık Arzu n’oluyor diyorsanız aşağıya bakacaksınız.

ARZU KARCI sergisi

Arda Sanat Galerisi genç bir sanatçıyı ağırlıyor. Arzu Karcı. TED Kolejinden sınıf arkadaşım; yani ayni binada, belki de ayni derslikte öğrenim gömüş olabiliriz… Aramızdaki, en az bir jenerasyonluk farka bakmayın.

Sanatçımız ilginç. Kendisi incecik bir kız; etli butlu iri gövdeli nü’ler yapıyor. Öyle model pek bulunamaz. Demek ki hayalden modeller gözlerinde uçuşuyor. Uygun, çünkü resimleri de masalcı ablanın anlatıları gibi. Zaten sergisini de ‘evvel zaman içinde’ diye adlandırmış.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Ama sanat aşkı galip geliyor ve kendini bu yola adıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi seramik bölümünde yüksek lisans yapıyor.

Akrilik kullanarak yaptığı tablolar resme kendini adamışlığın izlerini veriyor. Usta eserler.

İslam öncesi Türk sanatındaki motifler, efsaneler Sanatçıyı içine almış götürüyor. Anadolu’nun Türk varlığının bilindiğinden çok öncelere gittiğini konuştuk. Truva’nın Türklüğünden söz ettim. Yani biz buralara yaklaşık bin sene gibi bir kısa zaman öncesi gelmedik. Bu toprakların halkıyız.

İlginç bir şey dikkatimi çekti; nü hanımlar ellerinde genellikle bir saat tutuyorlar. Kadınlar benim bildiğim el aynasına bakarlar. Burada ellerine saat almışlar.

Burada zamanın rölativitesine giriyoruz. Yasak bir alan ama giriyoruz işte.

Genelde zaman diye bir kavramın var olduğu ön kabulü vardır. Varsayımdır ama sanki hakikatmiş gibi kabullenilir. Aslında o sadece bizim zihnimizdedir. Bu kavramı zihnimizden silebilirsek, belki de kendi kişisel zamanımızı durdurabiliriz….

Arzu Karcı da zamanın sabit bir veri olarak düşünülmesine karşı. Filozof bir sanatçı.

Nü’lerinin arka planlarında orta asya motiflerinden örnekler görüyoruz. Kimisi kuşlar gibi kanat çırpıyor, kimisi çiniler gibi duvarları süslüyor. Bunda cam ve seramik çalışmalarının latif izlerini sürüyoruz.

Sergi 10 haziran-5 temmuz 2014; Arda Sanat Galerisi,Şehit Mustafa Doğan sok.84/A Yıldızevler, Çankaya, Ankara.

 

monad balkan

13 haziran 2014 ankara

 

Reklam
Bu yazı 2863 defa okunmuştur .

Son Yazılar