PİCASSO sergisi
Reklam
  • Reklam
MONAD BALKAN

MONAD BALKAN

İzlenimler

PİCASSO sergisi

11 Mayıs 2014 - 16:29 - Güncelleme: 11 Mayıs 2014 - 16:35

Picasso sergisi Ankara’da açıldı. CerModern salonlarında şık hanımlar şık beyefendiler sergiyi gezmezden önce kokteyl salonunda Pet Holding’in her zamanki fantastik ve rafine ve de sofistike ‘snack’leriyle şaraplarını yudumladılar ve sohbetlerine daldılar. Bu arada konuşmalar yapıldı; Serginin sponsoru Pet Holding. İspanya Büyükelçisi, Picasso Vakfı Picasso Evi Müzesi Direktörü Jose Maria Luna Aguilar, CerModern Yönetim Kurulu üyesi Helün Fırat, Pet Holding Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Köksal Yaykıran ve Holding Başkanı Güntekin Köksal… Böylece Pet Holding’in Picasso sergisi dolayısıyla sanata verdiği büyük katkı devam etmiş oluyor. Sanat bir ülkenin belkemiği. Ülkeler sanatçılarıyla kimlik kazanıyor. Mesela Fransa deyince hemen düşünürleri, ozanları, müzisyenleri gözümün önünde resmi geçit yapıyor. Paris maris, sanatçılardan sonra Eifel’iyle ufukta beliriyor. Bu iş böyle. Pet Holding Ankara’mızda sanat bayrağını sallayan saygın bir topluluk. Arkadaşlarının, çalışkanlığından ve üzerine aldığı işin üstesinden gelme yeteneğinden dolayı ‘canavar’ lakabını yakıştırdığı, vaktiyle Demirperde ülkelerinin başını çeken Sovyet Rusya’yla iş yapmak öncüllüğü ve cesaretinden ‘kızıl milyarder’ diye anıldığı, ben fakirin de, Atatürkçü kişiliğini attığı her adımda baş öğe olarak sunması, sanata verdiği önem ve katkı, iş dünyasında dürüst ve mert duruşunu dezavantaj değil avantaja çevirmesi ve başarıdan başarıya koşması dolayısıyla ‘cesur yürek’, siz deyin ‘brave heart’, yakıştırmasını yaptığım Güntekin Köksal…

Picasso’ya dönelim. Her şeyden önce CerModern’in basıp dağıttığı mükemmel kitap-katalogdan söz edeyim. Picasso’nun yaşamı, sanat görüşü, eserleri üzerine küratör ve kültürel tanıtım direktörü Mario Virgilio Montanez Arroyo’nun fevkalade aydınlatıcı ve ayrıntılı adeta bir kitapçık olacak şekilde kaleme aldığı sunumundan çok yararlandım. Sergi, Sanatçının baskı eserlerinden oluşuyor. Bakır, çinko, taş üzerine litografi kalemi, kalem, fırça, parmak izi, aside yedirme baskı, lavi, kazıma bıçağı… Muhteşem bir koleksiyon. Sergi 5 mayıs – 20 temmuz 2014 tarihlerinde açık olacak. Mutlaka gidip görmeye değer.

Eserler kategorik olarak ‘Cranach ve Delacroix’dan esinlenmeler’,’ sarsıcı güzelliik’, ‘aile meseleleri’, ‘antikçağ merakı’, ‘şövalyenin yola çıkışı’, ‘kadınlar’ temaları ve seramiklerden oluşuyor.

Picasso hayranı olduğu Cranach ve Delacroix’nın eserlerini kendince yorumlama yoluna gitmiş; öyle bir devresi olmuş. Arroyo, yazısında, Sanatçının bu adıgeçen ressamlar ile hayranı olduğu diğer İspanyol ressamlarını resim yaparken sırtından bakarak kendisini seyrettiklerini hissettiğini söylediğine yer veriyor. Bir de hoşuma giden şu ifadesi var Picasso’nun, alıntılamadan edemeyeceğim; ‘eğer bir sanat eseri tüm zamanlarda güncelliğini koruyamıyorsa ciddiye alınması mümkün değildir’. İşte sanat eserinin tam bir tanımı. Bütün zamanlarda güncelliğini korumak! Bugün dünyada belki Picasso’dan daha da iyileri vardır ressamların arasında. Olabilir. Ama o öncüldür. Bir yol açandır. Diğerleri daha da iyi olsalar dahi ‘daha iyi bir Picasso’ olmaktan öteye gidemezler. İşte tüm zamanlara hükmeden bir Sanatçı.

Cranach ve Delacroix esinlemelerinde ‘Cezayirli Kadınlar’, Davud ve Batşeba’, ’ Venüs ve Aşk Tanrısı’ temaları göze çarpıyor. Davud ve Batsheba olayını anımsayalım; Davud, Batsheba’yı yıkanırken görmüş. Batsheba’nın mükemmel vücuduna vurulmuş ve Batsheba’yla ilişki kurmuş. Kocasını da ölsün diye savaşa göndermiş. Bu tema diğer bazı efsanelerde de var hafızam beni yanıltmıyorsa. Picasso sanırım bu öyküde erotik bir heyecan yakalamış.

Şövalyelerle ilgili eserleri tabii ilk ağızda Don Kişot’tan etkilendiğini çağrıştırıyor. Picasso ne de olsa bir İspanyol; Nasreddin Hoca’dan etkilenecek hali yok. Hoca’yı betimleyecek olan bizleriz. Ne var ki milli ve manevi değerlerimizden sayılan konulara olumlu da yaklaşılsa gene de bazı hassas insanlarımız yanlış algılayabiliyor. Bu nedenle de sanıyorum bilinçaltı da olsa sanatçılarımız bizim olan konulara pek girmiyorlar. Ne olur ne olmaz…

Picasso ailesini çok seviyor ve onları bol bol resimliyor. Çocukları, eşi… Annesi dahi ona zamanında poz vermiş.

‘Venüs ve Aşk Tanrısı’nda, tanrı mikro boyda, Venüs ise normal boyda resimlenmiş. Tanrı elindeki oku Venüs’e doğrultuyor. Neden bilmiyorum. Hem en güzel kadını yarat hem de okunla öldürmeye kalk. Bu tema üç dört çalışmasıyla karşımıza çıkıyor. Bunlardan ancak biri kübik tarzda soyutlanmış.

‘Antik Çağ’ merakı döneminde, kentaurlar, faunlar, üç yıkananlar, Bakkha rahibesi gibi temalar var. ‘Baküs’e saygı’ eserinde tam bir cümbüş görüyorum. Millet şaraptan yerlere serilmiş. Baküs ise ortada ciddi bir ifadeyle kadeh kaldırıyor.

Seramiklerinde ise daho çok tabaklar görüyoruz. Üzerlerinde mitolojik kişiliklerin suratları Picasso’ya özgü şekilde betimlenmiş.

Lafı fazla uzatmayayım. Okurlarıma küçük ipuçları veriyorum ki meraklansınlar ve gidip görsünler diye.

Ha unutmadan ilave edeyim Serginin yanındaki diğer bir salonda 29 nisan- 15 temmuz 2014 tarihleri arasında sergilenen Erwin Olaf fotoğraf sergisi yer alıyor. Çok ilginç bir sanatçı. Önce videosunu seyredin; ekranın karşısında bank var orada. Sonra sergiyi gezin. Heyecanlı olacak.

monad balkan 8 mayıs 2014 ankara

Reklam
Bu yazı 5004 defa okunmuştur .

Son Yazılar