Bir Rock Müzikali : G.Büchner’den “Woyzeck Masalı”
Reklam
  • Reklam
GÜLŞEN KARAKADIOĞLU

GÜLŞEN KARAKADIOĞLU

Arada Sırada

Bir Rock Müzikali : G.Büchner’den “Woyzeck Masalı”

03 Mayıs 2015 - 17:25

Ankara Tatbikat Sahnesi Büchner’in Woyzeck oyununu bir rock müzikali olarak yorumlayıp dans, müzik, çevre düzenlemesi ve oyunculuk gösterisiyle seyirciye sunuyor. 23 Yıl yaşadığı dünyaya böyle saygın bir isim bırakmayı başaran Büchner’in Zürih’teki sade apartman dairesinin önünde öylece durup düşündüğümü hatırlıyorum. Bir insana ilişkin entelektüel bilginizi, o kişinin yaşam gerçeğinin somutlandığı mekân / zaman / durum gerçekliği içinde gözden geçirmeniz o kişiyi tanımanıza başka boyutlar katıyor.

Büchner, kısacık yaşamına sığdırdığı yazarlık ve çevirmenlik yoluyla, ilgi duyduğu tiyatroya deygin özgün görüşlerini belli ki Woyzeck’le somutlaştıracaktı. Yazdığı kadarıyla bunu başardı da. Keskin bir sistem eleştirisi ve doğal olarak pek de umuda yer vermeyen karamsarlıkla yazdığı Woyzeck, kendisinden yıllar sonra opera (Alban Berg), film (Werner Herzog ve Janos Szasz), müzikal (Robert Wilson) gibi alanının en güçlü isimlerince değerlendirildi, yeniden üretildi.

Woyzeck bu aralar, Erdal Beşikçioğlu’nun yönetmenliğinde Ankara’da rock müzikali olarak oynanıyor, oyunun müziği Onur Yüce’ye ait. “Woyzeck Masalı”, Eleştirmenler Birliği Ankara Bölge Temsilciliği’nin müzikal anlamında TürkTiyatrosunda yıllardır görülen eksikliği bir rock müzikali örneğiyle gidererek, müzik, dans, çevre düzenlemesi ve reji anlamındaki başarısı nedeniyle En Başarılı Yapım ödülünün sahibi oldu. …

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin geleneksel ödülleri 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı ve 27 Nisan Pazartesi günü törenle kendilerine sunuldu.

Her yıl tiyatroya emeğiyle, yeteneğiyle, bilgisi ve birikimiyle değer katmış bir tiyatro insanına verilen onur ödülü ise Türk Tiyatrosu'nun kendi geçmişi, kendi dili ve kendi kişiliğini tanımlama ve tanıtma anlamında yaptığı son derece değerli çalışmalar ve bu doğrultuda yaptığı özgün sahneleme başarıları, akademik katkıları, emekleri için, Prof. Dr. Nurhan Karadağ’a  sunuldu.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Erdal Küçükkömürcü’ye Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Satıcının Ölümü adlı oyundaki Willy Loman rolü ve yıllardır sürdürdüğü ölçülü, yalın ve incelikli oyunculuğu nedeniyle verildi.

Törende Tiyatro Eleştirmenler Birliği Bölge Temsilcisi Filiz Elmas yaptığı kısa konuşmada seyircilere seslendi: “Tiyatro, oyun öncesi seyirciye ulaşana dek, uzun ve oldukça zahmetli bir üretim sürecinden geçen, emek yoğun bir sanattır. Bu yolculuğun çeşitli aşamalarında  üretime katkıda bulunan  kostüm, dekor, ışık tasarımcıları ve uygulayıcıları, müzisyenler, koreograflar ve oyuncular için en büyük destek kuşkusuz sizin alkışlarınız olacaktır. “

Sanat kültür yaşamımızın hak etmediği ve endişe verici gelişmelerle, sevimsiz baskılayıcı politikalarla hırpalandığı günlerde küçük mutlulukları paylaşmak gerekiyor. Yeni oyunlar, yeni ödül törenleri paylaşmak umuduyla.

Gülşen Karakadıoğlu

Bu yazı 3156 defa okunmuştur .

Son Yazılar